Kar yağışı başlıyor tarih verildi.

Türkiye yağışlı bir havanını etkisi altına girerken yurt geneli içi Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyarı yaptı, AKOM da bugün için özellikle İstanbul halkına lodos ve yağış uyarısında bulundu. Hava durumu tahminleri yapan Kerem Ökten de kar yağışı için çok net tarih verdi.

  • 238 kez görüntülendi.
Kar yağışı başlıyor tarih verildi.

Meteoroloji 11 Kasım hava durumu raporunu yayımladı. Yeni rapora göre cumartesi ve pazar günü için 13 ilde sarı ve turuncu kodlu alarm verildi.

Son değerlendirmelere göre: Ülkemizin batı kesimleri çok bulutlu, Marmara, Ege kıyıları, Manisa, Antalya, Eskişehir, Bolu, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinin yerel sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların Marmara (Edirne ve Bilecik hariç), Çanakkale, Balıkesir’in batı ilçeleri, İzmir’in kuzeyi, Zonguldak, Düzce ve Muğla’nın kıyı kesimlerinde kuvvetli, İzmir, Balıkesir, Manisa ile batı kesimleri başta olmak üzere Aydın’da yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

AKOM İSTANBUL İÇİN UYARDI

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) AKOM verilerine göre, İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi genelinin İzlanda kökenli alçak basınç sisteminin etkisi altına girmesi bekleniyor.

Lodos yönlü rüzgarın 11 Kasım Cumartesi öğle saatlerinden sonra şiddetini arttıracağı (40-60km), akşam saatlerinden itibaren ise kısa süreli hamlelerle kuvvetli fırtına şeklinde (50-90km/s) etkili olması bekleniyor.

Fırtınanın beraberinde, İstanbul genelinde kuvvetli gök gürültülü sağanak yağmur geçişleri yaşanması da öngörülüyor. Fırtına ve yağışlı havanın 12 Kasım Pazar günü sabah erken saatlerden (06:00) sonra İstanbul’u terk etmesi bekleniyor.

İBB Ekipleri; kuvvetli yağış ve fırtına nedeni ile yaşanabilecek su baskınları, göllenmeler ve diğer acil durumlara karşı 24 saat esaslı alarm durumuna geçti. AKOM, ağaç, direk devrilmesi, tabela ve çatı uçması ve ulaşımında yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması konusunda uyarıda bulundu.

KAR YAĞIŞI İÇİN TARİH VERDİ

Meteorolojiyle ilgili tahminleri paylaşan Kerem Ökten kar yağışı için tarih verdi ve şu mesajları paylaştı:

Ülkemin her yeri bol yağışlara kavuşuyor. 10 günlük beklenen toplam yağış. Her yer rengârenk…

Umarım değişir. Eğer değişmezse; ilerleyen günlerde bir rüzgar afeti yaşayabiliriz. Köprü halatı kopartan cinsten. 2004 rüzgar afetinin anlık hamlesi 122.3 km’yi bulmuştu. İlerleyen günlerde bu hıza benzer bir fırtına yaşayabiliriz..

Aksiyon’a hazır mıyız?

FLAŞ! Kar yağışı başlıyor tarih verildi. Sosyal medya üzerinden açıklama yaptı tam tarihi duyurdu

18 – 19 ve 20 Kasım’da önemli hava olayları yaşama ihtimalimiz var. Tam Fırtına, aşırı yağışlar ve Kar…

An itibariyle Altınoluk – Balıkesir. Dolu da yağıyor.. Altınoluk, Edremit – Balıkesir..

46 günlük beklenen toplam kar. Türkiye’nin neredeyse tamamına bu 46 gün içerisinde kar düşebilir. Gri az, mavi orta, pembe yoğun, Eflatun çok yoğun…

Yorumlar kapatılmış.