İki kız kardeşi katledip ‘psikolojim bozuk’ demişti…

İki kız kardeşi katledip ‘psikolojim bozuk’ demişti…

Konya’da platonik duygular beslediği öğretmen ve kız kardeşi öldüren, annelerini ise başından vurarak ağır yaralayan katil zanlısı Muzaffer Canpolat hakkında verilen iki kez müebbet ve 18 yıl 6 ay hapis cezası kararının gerekçesi açıklandı. Kararda katilin, öldürdüğü Şeyma’nın öksürüğünü bile iletişim kurma amaçlı olarak algıladığı bilgisine yer verildi.

Konya’da platonik duygular beslediği öğretmen Şeyma Sarı (25) ve kız kardeşi Tuğba Sarı’yı (18) öldüren anne Hacer Sarı’yı (53) ise başından vurarak ağır yaralayan katil zanlısı Muzaffer Canpolat’ın (55) iki kez müebbet hapis ve 18 yıl 6 ay hapis cezasını çarptırıldığı dosyanın gerekçeli kararı açıklandı.

Kararda Canpolat’ın Şeyma öğretmenin öksürmelerinin kendisiyle iletişim kurma aracı olarak kullandığını düşündüğü ve uzun süredir duygusal hisler beslediğine yer verildi. Gerekçeli kararda Canpolat’ın olayı tasarlayarak gerçekleştirdiğine dair ise herhangi bir delil olmadığını da kaydedildi.
Geçtiğimiz yıl 27 Haziran 2019 tarihinde Selçuklu ilçesi Binkonutlar Mahallesi Revan Sokak’taki bir apartmanda meydana gelen olayda, eşinden ayrı olduğu için 2014 yılından itibaren yalnız yaşayan Muzaffer Canpolat, karşı komşusu Burhanettin Sarı’nın evden ayrıldığını görünce, tabancasını arkasına gizleyip, evden çıktı.

Ayakkabı atölyesinde çalışan 3 çocuk babası Canpolat, kapıda bekleyen Hacer Sarı ile kızları Şeyma ve Tuğba’nın yanına gitti. Canpolat, arkasında gizlediği tabancayı çekip, Hacer Sarı’yı başından vurdu. Bunun üzerine Şeyma ve kardeşi Tuğba Sarı evin içine kaçtı. Peşlerinden içeri giren Muzaffer Canpolat, odaya saklanan Şeyma Sarı ile salona saklanan Tuğba Sarı’ya da tabancayla ateş etti. Şanlıurfa Eyyübiye Mutlukaya İlkokulu’nda görev yapan Şeyma Sarı, kalbine isabet eden mermiyle olay yerinde yaşamını yitirdi. Şeyma Sarı’nın doğum gününde hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Göğsünden yaralanan Tuğba Sarı da kaldırıldığı Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kurtarılamadı. Başından vurulan uzun süre yoğun bakımda kalan anne Hacer Sarı ise tedavisinin ardından taburcu oldu.

İKİ KEZ MÜEBBET HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI
Katil zanlısı Muzaffer Canpolat’ın Adli Tıp Kurumu’ndan alınan raporda akıl sağlığının yerinde ve cezai ehliyetinin tam olduğu tespit edildi. Konya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Muzaffer Canpolat, Şeyma Sarı ve Tuğba Sarı’yı ‘kasten öldürme’ suçundan hiçbir indirim uygulanmadan iki kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca anne Hacer Sarı’ya yönelik ‘kasten öldürmeye teşebbüs, konut dokunulmazlığını ihlal, 6136 sayılı kanuna muhalefet’ suçlarından da 18 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

ÖKSÜRÜĞÜ BİLE İLETİŞİM KURMA ARACI OLARAK ANLAMIŞ
Mahkeme kararla ilgili gerekçeli kararını açıkladı. Kararda platonik katilin Şeyma Sarı’nın öksürüğünü bile kendisi ile iletişim kurma aracı olarak düşündüğü belirtildi. Kararda, “Muzaffer Canpolat’ın zaman içerisinde Şeyma Sarı’nın hal ve hareketlerini kendisine ilgi duyduğu şeklinde yorumladığı ve bu nedenle Şeyma’ya karşı duygusal hisler beslemeye başladığı, Şeyma’nın öksürmelerinin kendisiyle iletişim kurma aracı olarak kullandığını düşündüğü” belirtildi.

ŞEYMA ÖĞRETMENİN DE KENDİSİNE DUYGULAR BESLEDİĞİNİ DÜŞÜNMÜŞ
Katil zanlısı Muzaffer Canpolat’ın Şeyma Sarı’nın da kendisine karşı duygusal anlamda bir şeyler beslediğini düşündüğü belirtilen kararda, Olaydan 10 ay kadar önce Şeyma Sarı’nın evden çıktığını gören Muzaffer’in Şeyma’nın peşinden konuşmak amacıyla dolmuş durağın kadar gittiği, ancak Hacer Sarı’nın kızının yanına gelmesi nedeniyle Şeyma ile konuşamadığı bilgisine yer verildi. Şeyma Sarı’nın Canpolat’ın bu davranışlarından rahatsız olduğunu ailesine anlattığı, baba Burhanettin Sarı’nın Canpolat’ı kızını rahatsız etmemesi için uyardığı ve bu nedenle tartıştıkları belirtildi.

Daha sonra Şeyma Sarı’nın öğretmen olarak görevli olduğu ilde yaşamaya başladığı, sanık Canpolat’ın Şeyma Sarı’ya karşı uzun süredir platonik duygular beslediği, Şeyma’nın ailesi sebebiyle duygularına karşılık vermediğini düşündüğü kaydedildi.

Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Kurulu tarafından Canpolat’ın cezai sorumluluğunun tam olduğunun belirtilen rapora işaret edilen kararda, Canpolat’ın olayı önceden tasarladığına dair herhangi bir delil olmadığı kanaatine varıldığı ifade edildi.

Yorumlar kapatıldı.